субота, 1. новембар 2014.

ДРУГ - Беле Јерухимович

Пробудио се Зоран једног јутра и погледао кроз прозор. Све је било покривено снегом. Хтео је да потрчи, да са клизаљкама, смучкама или санкама поздрави нови снег, али је тог тренутка приметио на тараби врапца који је био веома тужан.
- Мене чека укусан доручак на столу - мислио је Зоран. - А како је птицама? Сада им је тешко да пронађу зрневље у дубоком снегу.
Зато је Зоран решио да направи хранилиште за птице. Отворио је прозор, помео снег, а затим донео шаку проса и шаку мрва и расуо по прозору. Затим је затворио прозор и удаљио се.
Тог часа скочио је варбац са плота и долетео на тек отворену хранилицу. Похлепно је узео једну мрву, другу...
- Ала си гладан - помислио је Зоран. - Једи, не бој се. Добићеш и додатак.
Али врабац није више кљуцао. Одлетео је.
Зоран се наљутио и дотрчао мајци. Само што није заплакао:
- Наш је хлеб неукусан, а просо је горко. Зато варбац и не жели да га ја угостим - рекао је Зоран.
- Чекај, зашто се љутиш на врапца - насмејала се мама. - Да ли чујеш нешто?
Ослушнуо је Зоран. Из кухиње се чуло тихо куцање, слично киши која удара у прозор.
Зоран је на прстима пришао вратима и само што није поскочио од радости. На његовој хранилици је доручковало јато веселих врабаца.
- Видиш како је варбац добар друг. Није хтео сам да једе, већ је позвао и своје другове - објаснила је мама.
Тако су се врапци целе зиме хранили на Зорановој хранилици.

уторак, 13. мај 2014.

ДВА БРАТА - Лав Н. Толстој

Два брата кренула на пут. У подне легли у шуми да предахну. Кад су се пробудили, опазише камен поред себе, а на камену нешто написано. Они почеше да тумаче и прочиташе:
- "Онај ко нађе овај камен нека иде право у шуму, у правцу изласка сунца. У шуми ће наићи на реку: нека преплива ту реку и пређе на другу обалу. Угледаће мечку с мечићима: нека отме мечиће од мечке и нек безобзирце бежи право у планину. На планини ће угледати кућу, и у тој кући ће наћи срећу."
Браћа прочиташе што беше написано, и млађи рече:
- Хајде да пођемо заједно. Можда ћемо препливати ту реку, донети мечиће до куће и заједно наћи срећу.
Тад старији рече:
- Ја нећу поћи у шуму по мечиће а ни теби не саветујем. Прво: нико не зна је ли на том камену написана истина; можда је све то написано из шале. А, може бити, ми нисмо ни разумели како треба. Друго: ако је и написана истина - пођемо у шуму, падне ноћ, а ми не доспемо до реке и залутамо. А ако и нађемо реку, како ћемо је прпеливати? Можда је она брза и широка? Треће: ако и препливамо реку - зар је лако отети мечки мечиће; она ће нас растргнути и уместо да нађемо срећу заједно ћемо бадава пропасти. Четврто: ако нам и пође за руком да отмемо мечиће - нећемо без одмора моћи да се дохватимо планине. А главна ствар није ни речена: какву срећу ћемо наћи у тој кући? Можда нас тамо чека срећа каква нама уопште није ни потребна.
А млађи ће на то:
- Ја не мислим тако. Без разлога не би то било написано на камену. И све је написано јасно. Прво: нема зла у томе ако и покушамо. Друго: ако не кренемо ми, неко други ће прочитати натпис на камену и наћи срећу, а ми ћемо остати кратких рукава. Треће: ако се човек не потруди и поради, ништа на свету неће ни постићи. Четврто: не бих желео да ико помисли да сам се ја нечег уплашио.
Тад старији рече:
- И пословица каже: ко тражи веће - изгуби из вреће; а још и ово: без муке нема науке. Ако се ја питам - треба ићи.
Млађи брат опође, а старији остаде.
Тек што млађи брат уђе у шуму, наиђе на реку, преплива је и одмах на обали угледа мечку. Она је спавала. Он зграби мечиће и побеже главом безобзирце у планину. Тек што стиже на врх, у сусрет му иде силан народ, приведоше му кочије, поведоше га у град и начинише од њега цара.
Владао је пет година. Шесте године нападе га други цар, јачи од њега, освоји град и протера га. Тад се млађи брат опет даде у лутање и тако дође до старијег брата.
Старији брат је живео на селу, ни богато, ни сиромашно. Браћа се обрадоваше један другом и почеше причати о свом животу.
Старији брат рече:
- Ето видиш да сам ја био у праву: ја сам све време живео мирно и лепо, а ти, иако си био цар, многа зла си окусио.
А млађи рече:
- Ја се не кајем што сам тад пошао у шуму: иако ми је сад рђаво, ипак имам сад по нечем да споменем свој живот, а ти га ни по чему немаш споменути.

недеља, 11. мај 2014.

МЕСЕЦ - Момо Капор

У време када сам био дечак, Месец је био далеко.
Онда се једне летње вечери на њега спустише први људи.
Гледао сам читаву ту ствар на телевизији, са стрицем, старим колонистом. Телевизор је био постављен високо на креденцу, у летњој кухињи жутог, земљаног пода. Испод ногу су нам се мотали пси, мачке и голуждрави пилићи.
- Ти стварно верујеш да су они горе? - упита ме стриц изненада.
- Зашто не бих веровао?
Видео сам људе без тежине како плутају кроз Месечеву прашуму. Чуо сам њихове удаљене металне гласове.
Мој стриц је пушио лулу и ником ништа није веровао.
Пре но што се населио у Бачкој, живео је дуго у Америци, држава Калифорнија. У време велике кризе статирао је у Холивуду. Погледао ме је сажаљиво кроз облак дима и пљунуо на земљу:
- Све ти је то снимљено тамо у Коливуду! - казао је мрино.
- Неће мене нико преварит`! Видијо сам рођеним очима шта све они могу...
Смејао сам се дуго његовој неверици. Али како је време одмицало, почињао сам све више да сумњам. Јер, шта као је мој стриц у праву? Шта ако људска нога никада није крочила на Месец? Шта ако је све то заиста снимљено у студијима Парамаунт пикчерса? И шта ако једнога дана двојица упорних новинара Вашингтон поста открију превару столећа, а ми сви испаднемо будале? Ко ће се тада извинити мом стрицу, који је одавно умро?
За њега, Месец је остао неоскрнављен људским траговима.
За мене, он је поново исто тако далеко као кад сам био дечак.
Јер, неке ствари не би никад смеле да буду освојене.
Месец, на пример.
И једна стара љубав из 1959.

ТВОР КОЈИ ЈЕ ХТЕО ДА МИРИШЕ - Гроздана Олујић

Ај, како је срећно живео твор! Крзно, топло и густо, блешти на сунцу, греје на мразу. Тек јазбина! Пуна хране, лети прохладна, зими топла а оних који би га узнемиравали - нема! Јер, како ко у творову кућу уђе - истога часа главачки излети из ње.
Фуј, како смрди! - узвикне и растера све који би могли поћи његовим трагом.
А мирис јазбине баш пријатан, не може бити пријатнији! Обилазе око ње младе творице, чежњиво њуше. Биће творића!
Твор је с радошћу ишчекивао скору жендибу. Али, баш кад се одлучио која је од младих творица најприкладнија - налете на белу ружу процвалу уз ивицу кукурузног поља с којег се јазавци жутим зрневљем сладе.
Каква је то лепотица била! На врху стабљике један једини цвет у струји месечине плови и мирише ли мирише док птице око њега лете као зачаране. Твору се, у почетку, не допаде тај мирис, па прекорно рече птицама:
- Шта сте полуделе па не певате ни о чему другом до о мирису беле руже! Помиришите мало мене. Још боље: дођите и помиришите моју јазбину. Неће вам више пасти на памет мирис руже!
- Твор поносно рашири реп, чудећи се што веверице и птице, па чак и свици падају у несвест, мрмљајући:
- Какав ужас! Какав смрад! "Нечег ту, ипак, има?" пролете творићу кроз главу. Полако се прикраде жбуну руже, застаде и загледа се у полуотворени цвет чије су латице блистале на месечини као да су од сребра саливене. "Лепа је, нема шта! Али, то није разлог да толико диже главу."
- Хеј, ружо! - шапну тихо да га из света творова неко не чује и не пронесе шумом глас о лудом твору који се заљубио у ружу. - Сагни се да те помиришем! - Твор се подиже на задње ноге, ружа саже, па сажаљиво рече:
- Јадан ли си...
Шта је мислила тиме? Твор, посрамљен, саже главу не схватајући смисао ружиних речи и туге у њеном гласу. У свету творова нико није лепши од њега, нико нема блиставије очи и крзно, ни за ким толико не уздишу младе творице, шта је ружи? Није реч о лепоти! - промуца ружа. - Леп си али смрад који шириш око себе је старшан...
- Шта да радим? - упита творић поражен лепотом руже.
- Постани ружа! - рече цвет. - Па да заједно на сунцу и месечини миришемо... - Ружа стидљиво склопи латице, а твор се упути шумском Чаробњаку за помоћ. На једном је видео како Чаробњак претвара брезу у девојку а пољског миша у медведа. Што не би и њега претворио у ружу? Поклониће му се ниско и замолити га...
Ван себе од узбуђења пође Твор да тражи Шумског старца. Није му требало дуго да га нађе, али је дуго чекао да га овај прими доживевши највеће понижење откада зна за себе.
- Твор који жели да посатне ружа? Да мирише? Је ли то икад ко чуо? - Закикота се сва Чаробњакова својта зацењујући се од смеха, док им Старац не рече да се смире, љутито набравши обрве.
- Чудна је твоја жеља, творићу! - Чаробњак га само самилосно погледа. - Мада има и чуднијих! На твом бих месту, ипак, размислио. Руже живе тек неколико дана. Твојој није остало много времена, а када она увене и тебе ће нестати. Да ли још увек желиш да те претворим у ружу?
- Желим! - творић понизно саже главу. - Без ње мој живот не вреди ни колико трула крушка...
- Нек ту буде? - Чаробњак уздахну и нежно пређе дланом преко творових леђа.
Истог часа, твор осети како се мења, како постаје лак и прозрачан.
- Гле, успело ти је! - Ружа радосно рашири очи, а месец сиђе сасвим ниско да види црвену ружу која је некада била твор. Затим пожури да то обзнани звездама северног неба.
Да ли су му поверовале - нико не зна! Једва да је и сам себи веровао, јер када неколико дана касније пређе истим путем - ни беле ни црвене руже крај кукурузног поља није било. Ако је то био тај пут? То кукурузно поље? Шумски чаробњак тврди да није, а Црвена и Бела ружа не престају да се рађају миришући све заносније, све јаче. 
 

четвртак, 6. фебруар 2014.

ПРВА РУЖА - Даница Бандић

У једној далекој земљи живели су цар и царица који су имали много деце. Деца су им била добра и здрава и они су били срећни и задовољни. Волели су сву своју децу подједнако, али ипак најмлађа девојчица била им је највише прирасла за срце.
Била је толико добра и блага да је нико није звао правим именом него само - Добрила.
Живели су тако лепо да се цео народ радовао тој лепој срећи у двору њиховог цара.
Али то није трајало дуго. Догодила се несрећа због које је наступила велика жалост у целој земљи.
Царица је имала једног брата, а то бејаше Змај огњени. Он је живео у своме двору од камена, на врху једне високе стене. Никада људска нога није ступила у дворе Змаја огњенога. И он је ретко силазио међу људе. Ипак, једнога дана сетио се своје сестре царице и пошао јој у походе.
Царица је свога брата лепо дочекала, спремила је свакојаких ђаконија да га угости што боље може. Док су цар и царица са својим гостом седели за богатом трпезом, дотле су деца из друге дворане извиривала да виде ујка Змаја. Нису смели да изађу пред њега, јер су слушали страшне приче о њему и његовом пустом двору. Али је Добрили било жао што га се боје, па је рекла својој браћи и сестрама: "Мени је жао ујке, ето, дошао је у госте, а ми га нисмо ни поздравили".
Па је сишла у царску гардину и узабрала киту лепог шареног цвећа. После обеда је изашла пред Змаја и пружила му цвеће.
- Добро нам дошао, драги ујко! - рекла је танким, сребрним гласом и погледала ујки-Змају право у очи. И онда су се и остала деца охрабрила и изашла пред ујка-Змаја.
_ Гле, гле, па ти имаш красну децу - рекао је Змај. А ово девојче ћеш ми дати да га понесем у своје дворе, да ме служи и да ме весели.
Царица је пребледела, а цар се намрштио и нису одговорили ни реч. А мала Добрила као да се скаменила од страха.
- Пусти су ми и мрачни они моји каменити двори, па ће ми она унети светлости и весеља у њих. Певаће као птичица на грани, цвркутаће, причати - настави Змај.
Царица се пренула. Загрлила је своје мало дете, па је одговорила брату: 
- Мој драги брате, хвала ти на доброти, али се од своје деце до данас нисам одвајала. Не могу ти дати дете.
Да сте онда видели Змаја огњенога. Јао што се разљутио! Треснуо је ногом да се цео двор заљуљао и узвикнуо тако гласно да се чуло по целој земљи: - Ако ми за три дана не предате малу Добрилу, порушићу вам дворове, својим огњеним мачем попалити летину, дрвета ћу из корена ишчупати, а свакога ко ми дође пред очи погазићу као црва!
Сад је велика жалост наступила у целој земљи. Сви су чули шта је рекао Змај огњени, а знали су да је луде ћуди и да нико не сме да му се противи.
Али је Добрила имала посестриму вилу. Она је сваког дана долазила на гранату зову, у једном углу велике градине. Кад Сунце припече, вила се спусти на гранату зову и ту се одмара. Добрила је овде често са везом у руци чекала своју посестриму и док јој је вила показивала најлепше шаре, оне су причале, смејале се и певале.
Али је овога дана Добрила горке сузе лила и једва је имала толико снаге да исприча своју невољу. И вила се снуждила, па је заћутала.
- О, моја мила посестримо, поведи ме са собом, тамо, у гору где ти живиш. Тамо ме неће наћи мој ујак, Змај огњени - молила је Добрила склопљених руку.
Вила је жалосно вртела главом: - Змај огњени долази у горицу да гледа наше коло вилинско, па би те лако пронашао.
- О, како сам несрећна! - плакала је царева ћерка.
- Слушај, ја бих ти могла помоћи да не одеш у дворе Змаја огњенога, али онда не можеш више остати царева ћерка - рече вила после дугог размишљања.
- Помози, помози! - молила је царева ћерка.
- Па, добро! Претворићу те у цвет, у тако диван, мирисан цвет, да ћеш бити краљица свему цвећу - рече вила.
- Ох, па то је дивно - обрадовала се царева ћерка.
- Да, претворићу те у ружу. Даћу ти, за оружје, трње којим ћеш се бранити од свакога ко хтедне да те дирне - рече вила.
- Ох, како ће то дивно бити. Само једно бих те молила, посестримо вило, да ме посадиш на место поред кога ће моја мајка пролазити свакога дана. Да се нагледам моје драге мајке, да додирнем руб њеног свиленог одела - молила је царска ћерка.
- Е добро, учинићу ти по вољи. И - још нешто, слушај добро! Кад прође опасност, повратићеш се опет у свој стари облик ако те царица пољуби - рече вила.
Царева ћерка сва претрну: - Шта ћу, ако ме се мајка не сети?
- Немој се плашити, нема тога на свету чему се мајчина љубав не би досетила - умиривала је вила. - Али време пролази, зачас ће превалити подне и онда се морам вратити у гору.
Посестриме се загрлише и вила поведе цареву ћерку под прозоре госпође царице. Једна леја најлепшег цвећа, као какав мирисни ћилим, пружала се испод прозора. Ту је оставила посестрима вила цареву ћерку да жељно очекује своју мајку. Претворила је у румену ружу и то је била прва ружа у овој царевини.
Још једном је вила пољубила румену ружу, па се вратила у гору зелену.
А дотле су у царевом двору узаман очекивали малу Добрилу. Забринули се цар и царица, забринули се цареви саветници, па су послали слуге да траже изгубљену цареву ћерку. Разлетеле се слуге по целом царству, али цареве ћерке нису нашли. "Као да је у земљу пропала" - јадао се цар.
А царица је само плакала и кршила руке. Па је пошла у градину да се исплаче за ћерком. Али када је дошла до руже, она је осетила да јој је лакше. Као да јој је неко благом руком прешао преко чела. Загледала се царица у румену ружу и зачудила се, јер досада није видела овај дивни цвет. Пружила је руку да помилује румену ружу, а цвет је задрхтао, затреперио, и царица је осетила толики мир и блаженство, као да је притисла на груди малу главу своје ћерке Добриле.
Три дана је царица долазила у градину и дуго је стајала гледајући румену ружу. Причала јој је своје јаде, плакала за изгубљеном ћерком и ружа је онда затреперила листићима, задрхтала, као да разуме речи пуне туге, као да и она саосећа са царицом. То је трајало само три дана, а када је освануо четврти дан, подигао се старховити олуј и Змај огњени се створио у цареву двору.
- Где је моја драга девојчица да је водим у своје дворе? - развикао се знај огњени, а од његова гласа терсли су се зидови.
Али цареве ћерке не беше у двору.
Онда се Змај огњени разјарио и пошао сам да тражи малу Добрилу. Ишао је из дворане у дворану, из избе у избу, али цареве ћерке нигде не нађе. Па је сишао у подруме доње, попео се на високу кулу, али цареве ћерке ни тамо није било. И то му није било доста. Сишао је у двориште, из дворишта у градину, па је и он застао пред руменом ружом. Застао и зачудио се, јер је први пут у животу видео овако леп цвет. Пружио је руку да дохавти ружу, али га је она убола својим трњем
- Откуда ти ово цвеће? - питао је госпођу царицу, али она није знала ко га је овде посадио.
Тада је Замј огњени нешто смислио: - Сутра ћу га ископати и понети у своје дворе - рекао је љутито, бришући крв са руке.
Али је посестрима вила све то гледала са гранате зове, па се јаду досетила. Видела је да је Змај огњени посумњао, па је те ноћи донела толико ружа из далека света, да је њима претрпала целу градину.
А кад је сутрадан Замј огњени сишао у градину, није знао коју ружу да ископа. Коју гдо је додирнуо, свака га је избола својим трњем. Увидео је Змај огњени да му је вила доскочила, па се сетио да се она одмара на гранатој зови, те је пошао да јој се освети. Трипут је облетео око зове и бацио пламен међу гране. Високо се дигао пламен, високо до небеса и зова је изгорела до корена. Али, није изгорела посестрима вила. Она се у невољи снашла и вратила у гору зелену.
Напео се Змај огњени од љутине, али Добрилу није нашао. Облетео је још трипут око царева двора, па се вратио у своје камените дворе на врху брега и више није силазио у долину.
После оне несреће дошли су мирни дани. Смирили су се на царском двору, а смирила се и цела земља. Само се царица није умирила. Она је силазила свакога дана у градину и стајала дуго код своје драге руже. Причала јој је о својој малој Добрили, причала и плакала. А ружа је треперила, дрхтала.
Тако је трајало много дана, дани се низали у месеце, а месеци напунили годину.
Једнога дана рекла је царица: - Моја ружо, мој румени цевте. Кад гледам у тебе као да видим румене образе моје мале Добриле. Кад видим трептање твојих листића, као да ми моја Добрила говори: "Загрли ме, пољуби ме, мајко!.
И онда већ царица није могла срцу да одоли. Сагнула се и пољубила румену ружу.
И гле, чуда! Пред њом се створи лепота девојка, загрли госпођу царицу и проговори слатким гласом: - Зар не познајеш своју ћерку, драга моја мајко?
Велика је радост била у царевом двору, а исто тако и у целој земљи.
И сад опет нису звали Добрилу правим именом, сад су јој дали име Ружа, јер је она била прва ружа у овој земљи.
А Ружа је често долазила на оно место где се састајала са својом посестримом вилом. Опет је тамо израсла зова, али се вила није више вратила. И од тога дана виле се више не одмарају на зовиним гранама. Остале су у гори зеленој.